E-ISSN 2587-0610
A Cheap And Practical Disposable Endobag From The Surgical Gloves [Laparosc Endosc Surg Sci ]
Laparosc Endosc Surg Sci . 2000; 7(2): 61-63

A Cheap And Practical Disposable Endobag From The Surgical Gloves

Ahmet Alponat, Anıl Çubukçu, N. Nuri Gönüllü
Kocaeli Üniveristesi Tıp Fakültesi, Genel Cerrahi Anabilim Dalı, Kocaeli, Türkiye

It is aimed to present a cheap and easy made endobag. Fingers of a steril surgical gloves are tied and cut. A purse string is put to the proximal and of the remaining part of the gloves. One and of the tie is prepared long enough to enable it to reach out of the abdomen when the bag is inserted inside. The endobag is ready for use after being irrigated with saline.The endobag presented in this report is casy to prepare and cheap. Therefore, we believe that it can be a good alternative tothe commercially available ones.

Keywords: Endobag

Disposable endobag için ucuz ve pratik bir alternatif: cerrahi eldivenden torba hazırlanması

Ahmet Alponat, Anıl Çubukçu, N. Nuri Gönüllü
Kocaeli Üniveristesi Tıp Fakültesi, Genel Cerrahi Anabilim Dalı, Kocaeli, Türkiye

Hazırlanması kolay ve ucuz bir alternatif endoskopik torba sunulması amaçlanmıştır. Cerrahi steril eldivenin parmaklarının bağlanarak kesilmesinden sonra elde kalan kısımdan torba hazırlanır. Bu torbanın ağzına kese agzı dikişi konulur. Dikiş materyalinin bir ucu, daha sonra torba batın batın içine göbekteki trokardan yerleşirildiğinde batın kadar uzanabilecek şekilde uzun tutulur. Diğer (kısa) uç ise uzun uç üzerinden kayabilecek şekilde ilmek tarzında bağlanır. Torba serum fizyolojik ile yıkandlktan sonra kullanıma hazırdır.Kolay hazırlanabilmesi ve ekonomik olması nedeniyle burada taktim edilen torbanın tercih edilebilir bir alternatif olabileceği kanısındayız.

Anahtar Kelimeler: Endoskopik torba

Ahmet Alponat, Anıl Çubukçu, N. Nuri Gönüllü. A Cheap And Practical Disposable Endobag From The Surgical Gloves. Laparosc Endosc Surg Sci . 2000; 7(2): 61-63

Corresponding Author: Ahmet Alponat
Manuscript Language: English
LookUs & Online Makale